יום שבת, 10 במאי 2014

רשתות חברתיות ככלי לאיתור מידע תחרותי

כל שנה בחודש ינואר בערך מתחילים להיערך לכנס השנתי למידע שעורכת חברת טלדן.
ענבר (יסעור) ואני החלטנו לארגן יום עיון שידבר גם על חידושים בתחום,  גם על קידום מקצוע המידענות וגם על שיתוף הפעולה שלנו עם החממה הטכנולוגית נסטק  במסגרת הקורס למידענות ביחידה ללימודי חוץ בטכניון.
חילקנו את העבודה בינינו, כמו תמיד. אני לקחתי על עצמי בנוסף להרצאה על עיבוד וניתוח מידע (אחד הנושאים האהובים עלי במיוחד) גם לדבר על רשתות חברתיות. 
קראתי להרצאה  היכן מאתרים מידע שהמתחרים שלך לא רוצים שתמצא? 

האמת? הייתי בטוחה שיש לי הרצאה מוכנה, אני הרי מרצה על רשתות חברתיות באופן די קבוע, במסגרת הקורס, במסגרת פורום IFISH  ובמקומות אחרים.
אז התיישבתי מול המחשב והצצתי בגוגל רק כדי לראות מה חדש... 
חמש שעות אחרי סיימתי את המצגת, כל כך הרבה השתנה בזמן כל כך קצר.

אז מה למדתי?

·        עברנו כברת דרך גדולה מאד מהתקופה שבה עקבנו אחרי אתרים שהתמקדו בתלונות לקוח (כמו complaints.com) כדי לגלות מידע על המתחרים שלנו.
·        כל הרשתות החברתיות (אבל כולן!) משנות את הממשקים שלהן ובעיקר את יכולות החיפוש מדי כמה שבועות בעוד שמנועי חיפוש "רגילים" כמו גוגל למשל, כמעט ואינם מתחדשים או מוסיפים כלי חיפוש חדשים.
·        הטרנד החזק ביותר הוא "מידע על מידע" –  אחרי שמחפשים מידע מקבלים ממשק נוסף שמאפשר לבצע חיתוכים שונים על המידע (וכמובן שזה מוסיף לנו תובנות מעניינות).
·        מנועי חיפוש לאיתור מידע מרשתות חברתיות צצים מדי יום (אחד מהם ששווה לעקוב אחריו הוא Social-Searcher)
·        חכמת ההמונים היא לא סתם באז תקשורתי -  כמות המידע שזורמת ברשתות החברתיות היא כמעט בלתי נתפסת. אני לא יודעת מה איתכם, אבל לי כמידענית זה גורם לאושר גדול J
אבל אולי הכי חשוב:
·        כל הארגונים מפרסמים בכל הרשתות החברתיות כי זה זול, זה טרנדי וכי כולם שם, ואנחנו מרוויחים מזה בגדול.  לא רק שאנחנו מקבלים את המידע מיד ברגע שהוא קורה אלא אנחנו גם נחשפים למידע מלקוחות הארגון. לא עוד רק מידע אובייקטיבי וחיובי אלא גם מידע מסוג inside information שארגונים ממש, אבל ממש לא היו רוצים שנדע.

אז זהו, אני מוכנה, יום העיון שלנו מידענות, יזמות וחדשנות יוצא לדרך. 

תבואו, יהיה מעניין.

תגובה 1:

  1. היי שרית,
    באיזה יום מתקיים יום העיון שלכן?
    שרה

    השבמחק